Food Budget Week 8

We spent a lot this week, again. $171.49. We did stock up on a few things though, so that number isn’t that bad. Here’s what we bought:

PRODUCE:

  • Bananas $2.41
  • Broccoli $1.57
  • Carrots $1.59
  • Garlic $.69
  • Habanero $.78
  • Kale $1.99
  • Mushrooms $2.07
  • Onions $1.08
  • Potatoes $.90
  • Acorn squash $3.06
  • Sweet potatoes $3.53

OTHER

  • Butter $7.99
  • Heavy cream $3.69
  • Gallon milk $3.79
  • Sour cream $2.00
  • Noosa yogurt $10.00 (on special)
  • Eggs $3.39
  • Ham $5.39
  • Turkey $5.29
  • Applesauce pouches $17.88 – we bought two kinds at Costco
  • Assorted organic cereals $19.96
  • Coconut milk $15.98
  • Good Belly juice $5.00 – sounded interesting
  • Peanuts $6.89
  • Pistachios $19.79
  • Arborio rice $6.79
  • Tamari $7.00
  • Crackers $7.00
  • English muffins $3.99

 

Checking in

With health and stuff. I am still back and forth on the weighing thing, but for now I guess I don’t really care if I do or don’t. I am trying to not weigh most days. But I am going to for sure check in at the beginning of the month, with weight and measurements and pictures. So, since December 1st I am down 2.75 inches, and since January 1st I am down 4.6 pounds. That averages out to be .5 pounds per week. Pretty much what I was planning on. Is it painfully slow sometimes? Yes! But, I am confident that this time around I am going to be able to keep it off.

Workouts have been good. Today I finished workout #15 of 24 from Train to be Awesome. Only 9 more left! I could probably keep going with the beginner program, but I really just want to move on to something different, not that I’m bored or not liking it. I do like it. The workouts are taking me about 1 hour and 10 minutes, including warm up time. I take as much rest as I need and do 1-2 warm up sets. Today I was able to squat with 90# on the machine, and I did quite a few pull-ups with one knee in the resistance band. I’ve also been trying barbell hip thrusts, not much on the bar, only 30#. I tried that today and I think I can work my way up pretty quickly.

I missed being on a running schedule so I’m going to try a 10k training program. It goes for 10 weeks and has minimal mileage so I don’t think it will interfere with strength training. I’ll just do the runs on my off days from weights. I do my first 2 mile run tomorrow morning. We are supposed to get a big storm tonight so I hope it doesn’t ice all over!

So yeah, losing a little fat, gaining a little muscle (hopefully :lol), all while doing my best to chill out and eating exactly what I want to. Including ice cream, almost daily. Also chocolate, pizza, bread every day – and veggies, fruit, fish, nuts. Nothing is off limits, I’m just eating when I’m hungry and trying not to eat too much. Eating what I really want keeps me from feeling deprived or like I need to rebel, so I don’t end up overdosing on m&ms. Novel idea.

I had a great day today!

It wasn’t really anything special, but I had a great day! I woke up with my second alarm and got up and had coffee and some granola with milk as a pre-workout snack. I did my 12th workout of the Train to be Awesome Beginner Blast Off. I’m halfway done! I pretty much did 2 warmup sets of everything and then 4 work sets. It took me over an hour. But I finished feeling energized and proud of what I could do. I bought a resistance band a few weeks ago to help with pull ups and when I first tried it out I couldn’t even pull myself up at all with just a knee in. Today I did 6 reps that way! I had to finish out my sets with a straight leg, but I was pretty happy to be able to pull up with a knee. I did lots of planking too – I don’t know that I have ever done 6 sets of planks :lol: I was surprised at how well I did, I guess it is because I’m resting and sleeping and eating enough.

I felt like I was dialed in with eating too. After my workout I had a slice of toast with butter and peach butter, a small glass of kefir, and a banana and an almond butter packet. That kept me full until lunch time, when I had some carrot and celery sticks, a bag of madras lentils, an apple/oat muffin, and a carrot applesauce squeezy thing. That kept me full until dinner, when I had a chicken leg quarter with some caramelized onions, steamed corn and green beans, and a salad with oil and vinegar. I needed something sweet so I had a frozen fruit juice bar, a few wafer cookies with milk, and a square of chocolate. It sounds like a lot, but I worked hard this morning and got lots of steps in. I am trying to eat to hunger, and eat more during the day so I don’t overload at night due to not eating enough during the day. It is still a work in progress :)

Work didn’t piss me off either! Sometimes it is hard when I notice how much people don’t do, and how much slack I have to pick up. But I tried to keep an open mind today and I didn’t want to get pissed off, so I didn’t. That won’t happen every day, so I have to relish it when it does :lol:

I’m also excited for the weekend because we are going to see Alton Brown on Friday!! And then going out to eat at the Copper Onion. I’ve been a couple of times, but M has never been. It should be super fun.

Food Budget Weeks 5-7

Getting behind here! We went out of town earlier this month and it’s taken me a while to get things back to normal :lol: But I got everything put in today and so here we go.

Week 5 we spent $64.96.  We were trying to keep things low since we would be leaving the next week. We bought:

  • Onions $1.26
  • Ice cream $12.49
  • Sour cream $2.00
  • Eggs $3.39
  • Coconut $3.29
  • Chocolate bars $10.76
  • Evaporated milk $2.00
  • Caveman bars (Costco) $17.99
  • Rolls $2.60
  • Fruit juice frozen bars $9.18

Week 6 we spent $98.38. We bought:

  • Asparagus $2.20
  • Bananas $1.93
  • Bell peppers $1.38
  • Garlic $1.38
  • Ginger $1.40
  • Grapefruit $1.76
  • Green onions $.69
  • Habaneros $.36
  • Herbs $4.47
  • Lettuce $2.99
  • Salad mix $3.99
  • Strawberries $5.00
  • Cottage cheese $5.58
  • Cream $5.49
  • Ice cream $7.00
  • Kefir $3.00
  • 1/2 gallon milk $3.19
  • Yogurt $6.00
  • Ham $5.29
  • Pepperoni $4.79
  • Pork ribs $9.68
  • Turkey $5.29
  • Tortillas $2.19

Week 7 we spent a lot more, $231.72. Stocking up I guess! We bought:

  • A bunch of stuff from the Thai store that I didn’t itemize for $29.78 – sauces, noodles, herbs
  • Asparagus $3.31
  • Avocados $3.00
  • Banana $3.44
  • Bell peppers $5.99
  • Cabbage $2.06
  • Carrots $4.86
  • Celery $2.99
  • Cucumber $.98
  • Garlic $.69
  • Green onions $1.38
  • Jicama $.79
  • Lettuce $3.29
  • Onions $1.27
  • Potatoes $.78
  • Butter $7.99
  • Ice cream $10.5
  • Kefir $5.00
  • 1/2 gallon milk $3.19
  • 2 organic whole chickens $27.02
  • Steak for stir fry $12.60
  • Pork end ribs $4.72
  • Ground veal $7.12
  • 3 bags toasted coconut (Costco) $20.97
  • Organic spaghetti (Costco) $7.49
  • Soda $9.98
  • Organic nut bars $15.99
  • Tortilla chips $6.58
  • Organic frozen hash browns (Costco) $5.99
  • Smoothie bars (Costco) $7.49
  • Organic veggie potstickers (Costco) $6.99

So not super great, but not horrible I guess. For those three weeks we averaged 131.68 per week. We are still kind of behind, so I’d love to keep it low for the next few weeks but we’ll just see how it goes.

Checking in

With goals and stuff.

I have stopped weighing every day, or even doing a weekly weigh-in. I hope to someday move away from weighing at all, I think? I’m not sure. For now I’m just doing it when I really want to. I have started taking pictures and measuring too. Since my goal is more of a recomp thing, I figure that pictures and measurements will help to see progress more than weighing. Last time I weighed I was down a pound in 13 days or something. And my measurements were down half an inch. I keep telling myself I want to go slow, and it is working. Working on my impatient brain is the real trick here. That’s what usually leads me to last chance eating/drinking before I start my next new plan! And then fail again :lol: SO do not want to do that again.

Also, still booze free. I wanted January to be over so badly, and now it is. I can count one month done instead of days, which seems easier because, less counting. I still don’t feel amazingly awesome and like life is perfect, but that may never happen. I am glad I’m not drinking.

I’ve been doing the Train to be Awesome workout, though I missed a couple of days last week due to working too freaking much and zero desire to do more than that! I am back at it this week though. Today I am doing workout #6, only 18 more to go.

I am still off and on with the Spanish. Actually I was doing pretty well logging into Dueling every day until I started working too much. I just need to start logging in again. But where I left off is so confusing! It is past tense stuff and I just don’t get it yet.

No crafting to speak of, well except in the kitchen. I’m always busy doing something in there! But I haven’t been knitting or sewing or anything. I’m thinking about it though, and that’s a step, right?

Food Budget Week 4

We went way over again! We spent $278.26. Here’s what we bought:

PRODUCE:

  • Organic avocados $2.00
  • Organic bananas $2.51
  • Blackberries $4.00
  • Red cabbage $4.22 – paid way too much for this lol
  • Carrots $6.05
  • Celery $3.29 – Costco
  • Cucumber $1.18
  • Garlic $1.38
  • Ginger $.65
  • Kiwano melon $5.99 – we didn’t even end up eating this before it went bad, stupid
  • Big bag of romaine $4.58
  • Onions $2.45
  • Bell peppers $5.49
  • Potatoes $2.19
  • Power greens $4.49
  • Snap peas $6.29 – Costco
  • Yams $10.99 – Costco

OTHER:

  • Butter
  • Sliced cheese $8.79
  • Ham shanks $19.51 – 4 big ones
  • Coffee $31.98 – lol we bought 2 big bags at Costco
  • Cottage Cheese $2.79
  • Heavy cream $4.99
  • Ice cream $15.47 – stocking up I guess!
  • 1/2 gallon milk $3.19
  • Yogurt $6.49 – Costco
  • Chicken breasts $7.27
  • Bacon $14.69 – Costco
  • Eggs $3.99
  • Frozen salmon $29.79
  • Brown rice syrup $6.39
  • Coconut $5.04
  • Ground ginger $5.79
  • Honey $20.98 – K bought one at Costco and I thought it was not for the house, so I bought another!
  • Tabasco $3.99
  • Tortillas $5.19

really want to do better. I keep forgetting that a new week starts on Sunday so we just go shopping on Saturday. I guess it doesn’t matter, we just need to do better with only getting what we need and having a plan. I didn’t really have a plan this week, and I still don’t. We will just try to use up what we have before we go shopping again.

So the total that we spent this month is a whopping $966.45. Per week that is $241.61. I think that is way too much and we can do a lot better! I am really going to be a stickler and we aren’t buying anything that isn’t on the shopping list, and I am going to plan out meals and stick to it.

Food Budget Week 3

We went way overboard this week, spending $343.08! This is including a missing receipt that someone held on to too long, so now it gets added into this week.  Annoying. We were also buying stuff for my birthday, and I guess I just disregarded the budget – obviously!

Here’s what we bought:

PRODUCE

  • Organic bananas $1.90
  • Bell peppers $14.76
  • Broccoli $3.32
  • Brussels sprouts $8.58
  • Organic carrots $2.12
  • Cauliflower $3.49
  • Celery $3.29
  • Cilantro $.99
  • Cucumbers $1.18
  • Garlic $1.38
  • Grapefruit $4.00 – on sale for 4/$1!
  • Organic green beans $3.99
  • Green onions $1.98
  • Habaneros $.78
  • Chives $1.50
  • Organic romaine $1.99
  • Mushrooms $2.35
  • Onions $.97
  • Parsley $.79
  • Yams $1.17

OTHER

  • Butter $15.98
  • Cheddar cheese $9.79
  • Heavy cream $4.29
  • 2 half gallons milk $4.00
  • Mozzarella $5.99
  • String cheese $10.89
  • Fage yogurt $6.49
  • Pancetta $8.45 – ended up tossing these both, I left one from Caputo’s downstairs instead of going in the fridge lol The other smelled too funky. Oh well.
  • Pastrami $16.99
  • Pepperoni $9.58
  • Baby back ribs $8.73
  • Picante sausages $8.15
  • Wild boar salami $13.63
  • Baking powder $2.65
  • Various flours, a lot of them $26.65
  • Coconut extract $5.49
  • Organic shredded coconut $3.99
  • Spices $14.64 – this included crystallized ginger, expensive but yummy!
  • Cornmeal $2.99
  • Coconut cream $11.97 – this was for my birthday cake, we bought extra
  • Dried figs $2.56
  • Guacamole (Costco) $10.99
  • Orange juice $1.34
  • Masa harina $1.99
  • Olive oil from Caputo’s $19.99
  • Organic oats $7.66
  • Pasta from Caputo’s $27.36
  • Polenta from Caputo’s $5.75
  • Roasted red peppers $4.99
  • Sweetened condensed milk $3.58
  • Crushed tomatoes $4.99

Whew! Going to have to really try and do better to make up for that, and it will take at least a month. My goal for this coming week is to be under $125. We already spent close to that for the week, so there is not really any wiggle room. We’ll just have to make it work with what we have!

Yummy Birthday Food

I turned 38 today, this is getting way too close to 40! It’s really weird thinking that I am that old. I don’t feel that old!

We celebrated my birthday last night. I made this really good bolognese, these pepperoni garlic knots, and my daughter made a delicious coconut cake. I don’t think I have ever had coconut cake before last night, but it is definitely a winner!! It was all so yummy.

20150124_174321

Pepperoni garlic knots

Coconut cake

Coconut cake

Layers

Layers

And that is really all there is to say about that.

I am late on the budget post, but honestly we went way over. Embarrassingly so. I will post it anyway, and try to recover in the next month – it may take that long!!

 

Food budget Week 2

I know I said last week was week 2, it just seemed weird since the first one was only counting 3 days, so this is week 2. Again. There will be no more week 2s! We spent $90.78. We were trying to keep it down to redeem the fact that we went way over last week. It didn’t quite work, but we tried! And we did do okay. What we bought:

PRODUCE

  • Organic bananas $2.15
  • Bell peppers $3.38
  • Cucumbers $1.00
  • Garlic $1.28
  • Ginger $1.30
  • Green onions $.79
  • Thyme $2.99
  • Organic kale $1.50
  • Organic romaine $1.79
  • Limes $1.00
  • Onion $5.4
  • 5# bag russet potatoes $1.18
  • Radishes $.99
  • Tomatoes $2.64

OTHER

  • 2 1/2 dozen eggs $3.99
  • Baking soda $.99
  • Cinnamon sticks (Costco) $6.39
  • Sugar (Costco) $9.99
  • Chow mein noodles $1.69
  • Molasses $3.69
  • Pecans (Costco) $12.99
  • Fresh apple juice 1/2 gallon $7.99
  • Tortillas $4.89
  • Peanut butter $3.79
  • Cotija cheese $389
  • Sour cream $3.19
  • Guacamole $4.67

We made some really yummy things this week too!  We tried the Lemon Glazed Turkey Meatballs and  they were awesome!

I also did the crispy beef, which was just ok though, I put too much lime in the marinade.  We also tried the Colombian roast chicken legs which we all liked, but would cook a bit differently if we did it again. I ended up marinating them all day and then cooking at 400 for about an hour, that was too long! They were still tasty. Last night we had some Mahi Mahi tacos that were pretty great too.

Truthfully, we are needing to go to the store! But I want to wait until tomorrow so we don’t add anymore to this week’s spending. Here’s what I’m kind of planning for next week:

Posole-ish soup with potatoes

BBQ chicken or pork to use up some bbq sauce I bought

Beefy macaroni and cheese

Black bean and sweet potato tacos

Probably more mahi mahi and some cheesy broccoli quinoa

An onion and broccoli or kale quiche

And for my birthday I am going to make this Spaghetti Bolognese!

 

Missed my anniversary!

Yesterday was my quit smoking for good anniversary! It’s been 10 years. Go me!